V srpnu se konaly hned dva závody středoevropského a zároveň českého okruhového šampionátu. V úvodu měsíce se závodilo v Mostě a další závod se jel o uplynulém víkendu na Slovakia Ringu, jako tradiční VC Slovenska. Pro tým KT Motorsport z Brna s dvěma rychlými dvoulitrovými Lotusy Exige nezačal tento závodní víkend vůbec dobře. Problémy začaly již v pátečních volných trénincích, kdy se porouchal „vytrvalostní“ bílý Lotus Exige (napřed dvakrát prasklá poloosa a později i porucha převodovky) bojující o celkové vítězství v D4 do 2000 ccm Endurance ve FIA zóně střední Evropy. Protože pro součástky k opravě vozu museli mechanici vyrazit do Brna, nemohla se posádka Mandelík/Levíček ani zúčastnil kvalifikačního tréninku a musela čekat na rozhodnutí sportovních komisařů, zda ji pustí do sobotního vytrvalostního závodu z posledního místa na startovním roštu. U druhého Lotusu Exige jezdce Marka Frieda pak došlo v nedělním sprintu k technické závadě, která měla za následek únik oleje a následné ohnivé drama, kde vůz ověnčený mnoha úspěchy z velké části shořel.

Vozy brněnského týmu se jako obvykle objevily na startu všech vypsaných závodů D4 do 2000 ccm, tedy dvou sprintech i ve vytrvalostní dvouhodinovce. Tato třída byla ve sprintech tentokrát skvěle obsazená a slibovala napínavou podívanou. Do závodu se totiž přihlásilo 48 jezdců, což je několikanásobně více, než je poslední dobou zvykem. Již tréninky naznačily, že se bude na co dívat a také to, že oba brněnští jezdci budou bojovat o medaile.

Letos zatím neporažený srbský jezdec Milovan Vesnič jedoucí na ex-továrním Opelu Vectra STW po jezdci Uwe Alzenovi zajížděl tradičně skvělé časy, se kterými by se zařadil mezi jezdce z vyšších objemových tříd. Za ním byl potom Marek Fried, který po dvojnásobném zlatém úspěchu v Mostě věřil, že skončilo jeho letošní smolné období. Také jeho týmový kolega Petr Mandelík s bílým vozem se držel na dohled obou jmenovaných.

Do sobotního závodu vyrazili jezdci v pořadí Vesnič, Fried, Csaba, Horňák, Mandelík atd. Nešetrným manévrem po startu však Csaba poškodil Friedovo levé přední kolo a tak adept na medaili musel pro následný defekt ze závodu odstoupit. Vedoucí Vesnič potom dokázal s přehledem v prvním sprintu zvítězit. Stříbro patřilo Csábovi s Alfou Romeo 156 a bronz Miro Horňákovi s Fábií. Těsně pod stupni vítězů pak skončil Petr Mandelík. Ten usedl za volant také v sobotu v podvečer v nejdelším závodu víkendu a společně s Petrem Levíčkem dokázal zvítězit v dvouhodinovém závodě. Tímto výsledkem si tak již jeden závod před koncem sezóny zajistila tato posádka svůj vůbec první titul mistra FIA zóny střední Evropy v kariéře!!!

Kvalifikaci na nedělní závod opět vyhrál letošní suverén Vesnič o 1,5 sec před Markem Friedem. V tomto pořadí také vyrazili jezdci do závodu a začali se vzdalovat na třetím místě jedoucímu Csabovi a dalším pronásledovatelům. I když Vesnič zvyšoval tempo tak, že vytvořil nový rekord třídy, nedokázal dotírajícího Frieda setřást. Ten také v pátém kole zužitkoval své velké zkušenosti, mladickou dravost a při předjíždění skupinky pomalejších jezdců o jedno kolo dokázal na Vesniče zaútočit a dostat se na první místo.

V průběhu šestého kola se pořadí opět po několika soubojích změnilo, Vesnič se dostal zpět do vedení a opět se marně pokoušel Friedovi vzdálit. Pod jeho tlakem se také dopustil při předjíždění opozdilců přestupku, když předjížděl několik aut pod žlutými vlajkami. Důsledkem toho byla dodatečná penalizace 40 sec. Což by za normálních okolností znamenalo jasné zlato pro Marka Frieda……. Kdyby.

Na závěr ohnivé drama.

Jenže v sedmém kole, kdy se brněnský jezdec opět pokoušel Vesniče dostihnout, došlo k závadě na jeho voze a ten, v plném tempu, začal hořet. Jezdec o plamenech, šlehajících ze zadní části vozu, vůbec nevěděl, naštěstí byl však přes vysílačku do auta upozorněn a vůz rychle odstavil mimo trať a z hořícího auta vyskočil. Přes rychlý zásah hasičů však byl vůz během pár minut značně poškozen.

Na trať následně vyjel Safety car, který kroužil ještě dvě kola před jezdci, než byl závod předčasně ukončen, zatímco z Lotusu Exige týmu KT motosport stoupal k obloze černý hustý kouř. Vedoucí jezdec Milovan Vesnič byl nakonec pro dříve uvedený přestupek penalizován, takže klesl až na čtvrté místo za vítězného Gaspára Csábu. Druhá příčka pak patřila Petrovi Mandelíkovi a třetí Benedeku Majorovi.

Náplastí pro tým KT motorsport mohou být zmíněná úspěšná vystoupení Petra Mandelíka, který během slovenské Velké ceny získal dvě pódiová umístění – zlato a stříbro. Přitom tento jezdec před závěrečným sprintem v rozhovoru pro televizní Motormix poznamenal: „Rád bych se posunul na pódium, ale necháme to na průběh závodu. Mára má odježděno řadu let a je to zkušený kluk. Já jezdím teprve druhou sezónu, ale snažím se učit.“

„Dopadlo to špatně, chybí nám půlka auta. Letošní sezóna se vůbec nedaří! Nevěděl jsem, že auto hoří. Ztratilo výkon, v zrcátku jsem ale neviděl žádný kouř, nic. Do vysílačky mi pak hlásili, že auto hoří, tak jsem zastavil a v tu chvíli jak jsem vystoupil, mi bylo jasné, že ho neuhasím. Škoda je značná a uvidíme, co v Brně. Asi to nestihneme spravit. Asi až příští rok…,“ okomentoval nejhorší okamžik sezóny Marek Fried.

Marek Fried měl navíc při požáru ještě další problém, když z hořícího auta nemohl vystoupit. Týkal se tzv. Hans systému, respektive povinně předepsané síťky na dveřích vozu. „Problém je mezi Hansem a síťkou, když se mi Hans chytl za síťku a nemohl jsem vystoupit z hořícího auta. V Dubaji (pozn. – při lednovém startu na 24 hodinovce v Dubaji) jsme jezdili s páskou na ruku, tam ta síťka není potřeba a to se mi zdálo mnohem lepší, ale u nás se to ještě „nechytlo“, podotkl na závěr.

Vyznavačům okruhů v letošním kalendáři zbývají již jen dva závodní víkendy – oba se pojedou na brněnském Masarykově okruhu. První za tři týdny v polovině září a definitivní tečkou za sezónou pak bude šestihodinový Epilog.

Kalendář okruhových závodů MMČR / FIA CEZ – 2013

28.04. Hungaroring

12.05. Red Bull Ring

23.06. Poznaň

11.08. Most

25.08. Slovakia Ring

15.09. Brno

06.10. Brno – Epilog

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *